स्वास्थ्य

रगत जाँच गराउँदा के खाने के नखाने ? यस्तो भन्छन् डा. ओम मुर्ति अनिल

शरीरभित्र हुनसक्ने विभिन्न किसिमका रोग पत्ता लगाउन रगतको परीक्षण गराइन्छ । रगत परीक्षण गराउन अस्पताल जाँदा के गर्ने ? के खाने वा के नखाने भन्ने विषयमा जानकारी नहुँदा धेरै व्यक्तिहरु अस्पतालबाट फर्किनुभएको पनि होला ।

कतिपय रोग पत्ता लगाउन रगत परीक्षण गर्नुपर्दा खानेकुरा खाएर रगत परीक्षण गराउँदा सही रिपोर्ट नआउँन सक्छ । त्यसैले रगत परीक्षण गराउन अस्पताल जानुअघि ध्यान दिनुपर्ने वरिष्ठ मुटुरोग विशेषज्ञ डा ओम मुर्ती अनिल बताउँछन् ।

रगत परीक्षण गराउँदा यस्तो कुरामा ध्यान दिनुस्

–८ देखि १२ घण्टा खाली पेट राखेर रगत परीक्षण गराउने,

– शुद्ध पानी भने खान सकिन्छ,

–सुगर, कोलेस्टो, हर्मोन, भिटामीनको परीक्षण गर्दा खाली पेटमा बस्नुपर्ने अनिवार्य हुन्छ,

–रगतको परीक्षण गराउनुभन्दा दुई दिन अघिदेखी चिल्लो खानेकुरा खानु हुँदैन,

– नियमित औषधि प्रयोग गर्ने व्यक्तिले औषधि सेवन नगरी रगत परीक्षण गर्नुपर्छ ।

शरीरभित्र हुनसक्ने विभिन्न किसिमका रोग पत्ता लगाउन रगतको परीक्षण गराइन्छ । रगत परीक्षण गराउन अस्पताल जाँदा के गर्ने ? के खाने वा के नखाने भन्ने विषयमा जानकारी नहुँदा धेरै व्यक्तिहरु अस्पतालबाट फर्किनुभएको पनि होला ।

कतिपय रोग पत्ता लगाउन रगत परीक्षण गर्नुपर्दा खानेकुरा खाएर रगत परीक्षण गराउँदा सही रिपोर्ट नआउँन सक्छ । त्यसैले रगत परीक्षण गराउन अस्पताल जानुअघि ध्यान दिनुपर्ने वरिष्ठ मुटुरोग विशेषज्ञ डा ओम मुर्ती अनिल बताउँछन् ।

रगत परीक्षण गराउँदा यस्तो कुरामा ध्यान दिनुस्

–८ देखि १२ घण्टा खाली पेट राखेर रगत परीक्षण गराउने,

– शुद्ध पानी भने खान सकिन्छ,

–सुगर, कोलेस्टो, हर्मोन, भिटामीनको परीक्षण गर्दा खाली पेटमा बस्नुपर्ने अनिवार्य हुन्छ,

–रगतको परीक्षण गराउनुभन्दा दुई दिन अघिदेखी चिल्लो खानेकुरा खानु हुँदैन,

– नियमित औषधि प्रयोग गर्ने व्यक्तिले औषधि सेवन नगरी रगत परीक्षण गर्नुपर्छ ।

Comment here